Gündem

Herkes kendi akrabasını işe alacaksa KPSS sınavına ne ihtiyaç var?

AK Parti yönetiminin olduğu çoğu yerde hemen hemen hergün torpil iddiaları gündeme geliyor. KPSS’den derece yapanlar açıkta kalırken, yönetici kadrolarına birinci dereceden akrabaların atandığı haberleri hergün manşette ki yerini alıyor. Ama, torpil iddiaları ile gündeme gelenler bunu saklama gereksinimi bile duymuyor artık. Öyle ki, bir belediye başkanı çıkıp ‘’ister oğlumu alırım ister kızımı alırım. Ben kiminle istersem onunla çalışırım’’ deme hakkını kendisinde bulabiliyor.

Daha dün, Konya İl Sağlık Müdürlüğü’ne atanan yönetici kadroların AKP’li kişiler olduğunun haberleri yansımıştı kamuoyuna. Bugün ise Mersin’in AKP’li Akdeniz Belediyesi’nde torpil iddiaları gündeme geldi. Ama bu torpil iddialarını diğer başlıklardan ayıran konu, Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak’ın, torpil iddialarında karşı belediye meclisinde yaptığı savunmaydı. Öyle bir çıkış yaptı ki, ‘’herkes kendi akrabasını işe alacaksa KPSS sınavına ne ihtiyaç var’’ sorusu tartışılmaya başlandı.

Düşünün ki, işe girmek için ailesinden para alıp KPSS sınav ücretini yatırıyor. Bir yıl belki 2 yıl daha yüksek puan almak için KPSS kurslarına gidiyor, emek veriyor. Sonra, KPSS’de 90’ın üzerinde puan almasına rağmen işe giremiyor. Çoğu sözlü mülakattan elenerek yerine KPSS’den 50 puan almış yakın akrabalar işe alınıyor. Bu kul hakkı değil de nedir? Allah’ın ‘’İşi ehline verin’’ emrini kendi çıkarları olunca görmezden gelenler Allah’ı kandırdıklarını, Haca gitmeyle günahlarından arındıklarını mı sanıyor? Bakın, Akdeniz Belediye Başkanı, bu torpil iddiaları ile ilgili ne dedi;

Mersin’in AKP’li Akdeniz Belediyesi’nin yapılan meclis toplantısında kuruma 2.5 yılda alınan 18 sözleşmeli personel tartışması yaşandı.  AKP’li Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak’ın, 18 sözleşmeli personel alımının müfettiş raporlarına yansımasını eleştiren CHP’li Meclis Üyesi Mithat Ertaş’a, “İstersem oğlumu çalıştırırım, istersem kızımı çalıştırırım” şeklindeki cevabı meclise damga vurdu.

Akdeniz Belediye Meclisi toplantısında söz alarak konuşan CHP’li Ertaş, geçtiğimiz günlerde belediyedeki incelemesini tamamlayan mülkiye müfettişinin raporunda yer alan tespit ve eleştirileri meclis üyeleriyle paylaştı.

AYDA ORTALAMA 100 DOĞRUDAN TEMİN YAPILMIŞ

Mülkiye müfettişinin 130 başlıkta bazı eleştiriler sunduğunu kaydeden Ertaş bunları şöyle sıraladı:

“İhtisas komisyonları raporları web sitesinden yayınlanmıyor. Belediye başkanı görevde olduğu sürede 18 sözleşmeli personel almış ve sözleşmeli personel sayısı 35 olmuş. Belediyede şehit yakını ve gazi istihdamında eksiklikler var. 2019 ve 2020 yıllarında personele ikramiye verilmemiş. 2021’de sadece 2 personele ikramiye verilmiş. Ayda ortalama 100 kez doğrudan temin usulüyle ihaleye çıkılmış. Doğrudan teminlerin büyük kısmı aynı mallarla ilgilidir.”

“KİM BU SÖZLEŞMELİLER?”

CHP’li Ertaş, sözleşmeli personel konusunun özellikle dikkat çektiğini belirterek “Sözleşmeli personelin genelde torpilli kişiler olduğu yönünde bir algı vardır. Biz de bu 18 sözleşmeli personelin kim olduğunun, neden alındığının açıklanmasını istiyoruz. Neden sadece 2 personele ikramiye verildiğini de merak ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“İSTEDİĞİMİ ÇALIŞTIRIRIM”

CHP’li Mithat Ertaş’ın eleştirilerini AKP’li Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak yanıtladı. Gültak, ikramiye verilen 2 personelin, valiliğin isteği üzerine ödüllendirildiğini belirterek 2,5 yıl içinde 18 sözleşmeli personel almasını ise şöyle savundu:

“Ne torpili? Sözleşmeli personel idarenin yetkisindedir. Ben istersem oğlumu çalıştırırım, istersem kızımı çalıştırırım, istersem senin yeğenini çalıştırırım. Ben istediğimle çalışırım. Sizin istediklerinizle çalışmak zorunda değilim. Biz hiç olmazsa sözleşmeli personel alıyoruz. Büyükşehir Belediyesi gibi işçi çıkarmıyoruz.”

Başkan Gültak, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde Makine İkmal Daire Başkanı olarak görev yaparken görevden alınan Sabahat Aslan’ın niçin alındığının da sorgulanmasını istedi.

 

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriği Kesintisiz Görüntülemek İçin Lütfen Reklam Engelleyici Uygulamanızı Kapatınız...