Ekonomi

Simit fiyatlarına bugün yüzde 50 zam geldi!

Antalya’da simit, poğaça almaya gidenler zam şoku ile karşılaştı. Fiyatı 2 lira olan simit yüzde 50 zamlanarak 3 liraya yükseldi. Simide gelen 1 TL’lik zam tepkilere neden olurken, bu yapılan zammın önümüzde ki günlerde tüm illere yansıyacağı belirtildi.

Geçtiğimiz günlerde İstanbul başta olmak üzere tüm illerde farklı oranlarda simide zam gelmiş ve 1,5-1,75 liradan satılan simit 2,5 liraya kadar yükselmişti. Aradan 2 ay geçmeden simide, poğaçaya ve benzeri tüm yiyeceklere zam geldi.

Ankara Pideciler Simitçiler ve Çörekçiler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Savaş Delibaş 13 Temmuz 2021’de simidin 3 lira olacağını söylemişti. O gün simide gelen zamları değerlendiren Savaş Delibaş, ‘’Ne zaman 3 lira olacak’ diye soruyor. Ham madde böyle giderse 3 lira kapıda” diye konuşmuştu.

Daha öncede Ankara ve İstanbul’a simit fiyatlarına zam gelmeden Antalya’da simit fiyatlarına zam gelmişti. Antalya’da simide gelen zamların bir hafta sonrasında ise İstanbul, Ankara, İzmir, Kayseri ve diğer illerde de geçerli olmuştu.

Gelen zamlar hakkında konuşan Simitçiler Odası Başkanı 13 Temmuz’da yaptığı açıklamalarda ‘’2020 yılında 110 liraya aldığımız unlar şu an 230 liraya kadar değişkenlik gösterebiliyor. Susamlar da 12 liradan 20 liraya kadar çıkmakta. Pandemiden önce açık hesap denilen bir hesabımız da vardı. Şimdi toptancı esnafından parayı basmadan kesinlikle ürünü alamıyoruz. Bu da ek bir yük’’ demişti.