Gündem

Eski bakan, Erdoğan’ın yolsuzluk davasını önlemek için devreye girdiğini iddia etti

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükümetinin eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, dönemin Başbakanı ve şimdiki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2013 sonlarında rüşvet ve yolsuzlukla bağlantılı dört eski bakanın yargılanmalarını önlemek için müdahale ettiğini iddia etti.

Günay; Mayıs 2014’te rüşvet ve yolsuzlukla suçlanan eski bakanları soruşturmak üzere kurulan meclis komisyonu üyeleri, Erdoğan’ın Meclis Komisyon Başkanına telefon etmesinden önce iddialara konu olan davaları Yüksek Danıştay’a gönderme eğiliminde olduğunu söyledi.

İktidardaki AKP’den dokuz ve muhalefetten altı milletvekilinden oluşan 15 üyeli meclis komisyonu, 2015 yılında oy çokluğuyla eski bakanların davalarının Yüksek Danıştay olarak da görev yapan Anayasa Mahkemesi’ne gönderilmesine karşı karar verdi. Ülkenin en üst düzey yetkililerine resmi görevleriyle ilgili suçlardan dolayı dava açıldı.

Ertuğrul Günah açıklamalarında “Komitenin [eski bakanların davalarının yargılanmak üzere gönderilip gönderilmeyeceğine] karar vermesinin beklendiği gün [bir haftalık] bir gecikme duyuruldu. Dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan komite başkanını arayarak komite toplantısını geciktirdi. O hafta içinde bazı [önemli] gelişmeler oldu” dedi.

Eski bakan Günay, Cuma günü 17-25 Aralık rüşvet ve yolsuzluk soruşturmaları hakkında DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın son sözlerine de atıfta bulundu.

“O zamanlar komite üyeleriyle tek tek görüştük. Hepsinin, olayın yolsuzlukla ilgisi olduğuna dair güçlü bir şüphesi vardı. Ancak daha sonra yasal değerlendirmelerinin yerini siyasi bir değerlendirme aldı. O ünlüler herkesi tehdit etti” dedi.

Günay, “Ali Babacan’ın ‘o ünlüler herkesi tehdit etti’ derken kastettiği, [heyet kararının bir haftalık gecikmesinde yaşanan gelişmeler] olabilir” dedi.

Ayrıca muhalefeti, muhalefetteki bazı soruşturma komitesi üyelerinin de rüşvet ve yolsuzluk suçlamaları hakkında konuşmadıklarını ve dördünün lehinde oy kullandıklarını iddia ederek, eski bakanları yolsuzlukla yargılayacak kadar etkili çalışmamakla suçladı.

17-25 Aralık rüşvet ve yolsuzluk soruşturmalarına ilişkin tartışmalar, soruşturmalara karışan dört bakandan biri olan ve Türkiye’nin eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın kısa süre önce yolsuzlukla ilgili suçlamaların geçerliliğini doğrulamasının ardından yeniden alevlendi.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriği Kesintisiz Görüntülemek İçin Lütfen Reklam Engelleyici Uygulamanızı Kapatınız...