Genel

Ankara’nın BAE’ye Sedat Peker ile BAE casuslarını değiştirmeyi teklif ettiğini iddia etti

Habertürk Gazetesi Yazarı ve program Sunucusu Fatih Altaylı, yerel basında Cumartesi günü çıkan haberlere göre, Türkiye’nin 2019 ve 2020’de Türkiye’de tutuklanan iki casus olduğu iddia edilen Birleşik Arap Emirlikleri’ni Sedat Peker’in iadesi karşılığında Birleşik Arap Emirlikleri’ne vermeyi teklif ettiğini iddia etti.

Altaylı ‘’Türkiye, Sedat Peker’i Emirlikler’den geri getirmeye çalışıyor. Bunun için daha önce Türkiye’de tutuklanan BAE casuslarını koz olarak kullanmak istiyorlar. Sedat Peker’in Türkiye’ye iade edilmesi karşılığında teslim etmeyi teklif ettiler” dedi.

Gazeteci Fatih Altay, kaynağının iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi’ne (AKP) yakın ve kamu sektöründe de geçmişi olan biri olduğunu söyledi. Altaylı, “Beni aradı ve BAE ile Türkiye arasındaki ilişkilerin yeniden başlamasından bahsetti, bu da meyvelerini hızla vermeye başladı” dedi.

BAE’nin Türkiye’nin teklifine henüz yanıt vermediğini, ancak Ankara’nın yanıtlarının büyük olasılıkla olumlu olacağını düşündüğünü de sözlerine ekledi.

“Takas teklifinin doğru olabileceğini düşünüyorum. Ama BAE’nin Peker’i bu kadar kolay teslim edeceğini sanmıyorum” dedi.

2013 yılından bu yana Türkiye’de bulunan Ürdün vatandaşı Ahmed Mahmoud Ayesh Al Astal, 17 Ekim 2020’de Birleşik Arap Emirlikleri için istihbarat ajanı olarak çalıştığı şüphesiyle Ulusal İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve terörle mücadele polisi tarafından yakalandı. Birkaç gün sonra mahkeme tarafından tutuklandı.

Middle East Eye, Dubai’de yaşayan mafyanın YouTube’da yayınladığı videolarda devlet-mafya ilişkileri, uyuşturucu kaçakçılığı ve devlet yetkilileri ile cinayetler hakkında çarpıcı açıklamalar yapması nedeniyle Türk hükümetinin Mayıs ayında Peker’in iadesini resmen talep ettiğini bildirdi.

BAE, Ankara ile Abu Dabi arasında suçluların iadesi anlaşması olmadığı için talebe yanıt vermedi.

Bir zamanlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sadık destekçisi olan Peker, insani yardım adı altında Suriye’ye yönelik yapıldığı iddia edilen silah kaçakçılığına ilişkin bir raporun yayınlanmasının ardından Türkiye’den ayrıldı. .

Haziran ayından bu yana sansasyonel iddialarını YouTube yerine Twitter’da yapan Sedat Peker, Cuma günü Halk TV’den gazeteci İsmail Saymaz’a avukatı aracılığıyla BAE yetkililerinin kendisine Türkiye’deki mevcut ve eski politikacıları karalayan YouTube videolarını artık yayınlamamasını söylediğini söyledi.

Peker’in ifşaatları, Türkiye ve BAE’nin son zamanlarda, özellikle bu hafta başlarında Abu Dabi’nin Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed ile Tayyip Erdoğan arasında nadir bir görüşme karşısında, uzun süredir devam eden gerilimleri hafiflettiği ortaya çıktıkça geldi.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriği Kesintisiz Görüntülemek İçin Lütfen Reklam Engelleyici Uygulamanızı Kapatınız...