Ekonomi

Faik Öztrak: Enflasyon rakamları Erdoğan’ı yalancı çıkardı!

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Ağustos ayında yüzde 19,25’e ulaşan enflasyonun tüm Ağustos aylarının rekorunu kırdığını belirterek, “Erdoğan geçtiğimiz ay, ‘Ağustos ile enflasyonda da düşüş göreceğiz. Bundan böyle enflasyonun daha yukarı çıkması, mümkün değil’ demişti. Enflasyon rakamları Erdoğan’ı yalancı çıkardı” diye konuştu.

Enflasyonun sadece Erdoğan’ı değil “Faizler enflasyonun üzerinde kalacak” diyen Merkez Bankası Başkanı’nı da zora soktuğunu söyleyen Öztrak, “Enflasyon faizi aşınca, Merkez Bankası Başkanı da izledikleri enflasyon göstergelerini değiştirdiklerini açıkladı. Çekirdek enflasyonu dikkate alacaklarmış. Siz zaten milletin enflasyonunu izlemiyordunuz ki çekirdeği ne yapacaksınız. Hedefe ulaşamayınca, hedefleri kendilerine uyduruyorlar.

BÜYÜME RAKAMLARI ÖLÜ KEDİNİN SIÇRAMASI

Geçtiğimiz yıl pandemiye bağlı olarak, tüm dünya ekonomileri büyük sıkıntılar yaşadı. Küresel ekonomi geçtiğimiz yıl yüzde 3,3 daraldı. Bu yıl ise dünya ekonomisinin yüzde 6 büyümesi bekleniyor. Pandeminin ekonomiyi durdurduğu geçen yılın ikinci üç ayına göre, tüm dünyada olağanüstü büyümeler kaydediliyor.

Haritada yerini bulmakta zorlanacağımız, Makau bile bu dönemde yüzde 69,5 büyümüş. Guyana yüzde 48,7 büyümüş. Yine bu dönemde; Peru yüzde 41,9, Azerbaycan yüzde 35,5, İngiltere yüzde 22,2 büyümüş. Türkiye ise, yüzde 21,7 büyümüş. Ama AK Parti Genel Başkanı diyor ki, “Biz dünyanın en yüksek ikinci büyümesini gerçekleştirdik.” Övünüyor.

İkinci büyümesini gerçekleştirmediniz. Ama ben şunu söyleyeyim, ekonomi yazınında bu tür yüksek sıçramalar, baz etkisiyle açıklanır. Diğer taraftan, buna finans literatüründe, “Ölü kedi sıçraması” da denir. Yüksek binadan düşen kedi, hızla yere çarptığında maalesef ölür ama yine de, yukarı sıçrar.

TABELADAKİ BÜYÜMENİN SOKAKTA İZİ YOK

Hem dünyadaki, hem de Türkiye’deki son büyüme rakamlarının sürdürülebilirliği tartışma konusudur. Nitekim Türkiye ekonomisi, bu yılın ikinci üç ayında, önceki üç aylık dönemle karşılaştırdığımızda sadece binde 9 büyümüştür.

Yani geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22 olan büyüme bu yılın bir önceki dönemine göre binde 9. Oysa ilk çeyrekte, ilk 3 ayda aynı büyüme hızı yüzde 2,2 idi. Yani bu çeyrekte büyüme hızı, yarıdan fazla düşmüş. Bu yıl kaydedilen sözde yüzde 21,7’lik büyümeye rağmen, 2018’in ikinci çeyreğinden bu yana bakıldığında, baz etkisini yok etmek mümkün.

Üç yılda yıllık ortalama büyüme, yüzde 2,4’de kalıyor. Yani öyle ortada övünülecek bir büyüme yok. TÜİK’in tabelasındaki büyüme, sokakta yok, sokakta izi yok. TÜİK’in büyüme rakamı; vatandaşa dokunmamış. Milletimizin kahir ekseriyetinin refahını artırmamış. Yaşam koşullarını iyileştirmemiş.

BÜYÜYEN EKONOMİ DEĞİL İŞ KUYRUKLARI

Aslında baktığımızda bunu TÜİK’in yayınladığı son rakamlarda da görmek mümkün. Geçen yılın ikinci üç ayında, yüzde 37 olan emeğin milli gelirden aldığı pay, bu yıl yüzde 33’e gerilemiş. Emeğiyle çalışanlara bu milli gelir artışı yansımamış.

Asgari ücretin ortalama ücrete dönüştüğü, asgari ücretin açlık sınırının altına düştüğü, hükümetin memur maaşlarında, emekli aylıklarında refah payını çalışanlara vermemek için, bin bir takla attığı, işsizliğin 9 milyonu aştığı bir ülkede, emekçinin milli gelirden aldığı pay elbette artmayacak. “Ekonomi büyüdü” diyorlar. Büyüyen ekonomi değil.

Ne büyüdü ben size söyleyeyim. Büyüyen iş arama kuyrukları. Gençlik ve Spor Bakanlığı Şanlıurfa ve Adıyaman’da, toplam 12 kişilik temizlikçi kadrosu açıyor. Başvuran 13 bin 785 kişi. Bunların da 1673’ü de üniversite mezunu.

 

 

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriği Kesintisiz Görüntülemek İçin Lütfen Reklam Engelleyici Uygulamanızı Kapatınız...