Gündem

Erdoğan’ın Suriyeli ve Afgan göçmenlerin geri gönderilmesi için talimat verdiği iddia edildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapılan son MYK toplantısında Suriyeli ve Afgan göçmenlerin geri gönderilmesi için talimat verdiği iddia edildi. Metropoll’ün son yaptığı anketlerde AK Parti oylarının yüzde 25,5’e kadar düşmesi, Erdoğan’ın Suriyeli göçmen politikasını tekrar gözden geçirmesine neden olduğu belirtilirken, daha önceki ”tüm Suriyelilere vatandaşlık vereceğiz” sözleri tekrar gündem oldu.

Recep Tayyip Erdoğan, ortak yayınlanan bir televizyonun canlı programında 110 bin Suriyeliye vatandaşlık verdiklerini ve Suriyelilerin kamu haklarından tam anlamı ile yararlanabilmesi için diğer tüm Suriyeli göçmenlere vatandaşlık vereceğini duyurmuştu. Buna karşı muhalefetin yürüttüğü ”Tüm Suriyelileri güle oynaya kendi vatanlarına göndereceğiz” propagandası, Erdoğan’ın Suriyeliler konusunda çark etmesine vesile olduğu iddia edildi. Bu sadece iddia diyoruz zira AK Parti hükümetinde göçmen politikaları ile ilgili bugün söylenenler yarın yalanlanıp başka bir gün tekrar doğrulanabiliyor.

AKP’ye yakınlığı ile bilinen medya bu MYK toplantısı sonrasında hep bir ağızdan Muhalefetin Suriyeliler konusunda tutunduğu politikaları savunulmaya başladı.

Yandaş medyada Erdoğan’ın toplantıda, “300 bin Afgan göçmen geldi. Bunların 150 bini de kayıtlı. Hepsini geri göndereceğiz. Sınırlarımızdaki duvar örme işlemi bitmek üzere. Bizim göçmen politikamız net. Türkiye daha fazla göçmen kabul edemez. Son olarak 91 bin Afgan göçmen gönderdik” dediği öne sürüldü.

Türkiye’de gettolaşan Suriyeli göçmenlerle ilgili konunun da gündeme geldiği toplantıda Suriyeli mültecilerin de kamplara ya da sınır ötesinde kurulan yeni yerleşim yerlerine gönderilmesi konusunda değerlendirmeler yapıldı. Ankara’da bulunan Suriyelilerin kayıtlı oldukları şehirlere gönderilmesine yönelik alınan kararın bu konuyla ilgili önümüzdeki dönemlerde atılacak adımın başlangıcı olduğu aktarıldı.

 

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriği Kesintisiz Görüntülemek İçin Lütfen Reklam Engelleyici Uygulamanızı Kapatınız...