Genel

Süper hızlı kablosuz bağlantı sunan ilk telefon iPhone 12 serisi olacak!

Apple'ın iPhone 12 ve 5G'si sayesinde süper hızlı kablosuz bağlantı sunan ilk telefon olacak!

Apple, ilk 5G telefonlarını Ekim ayında tanıtacağını açıkladı! Önümüzdeki hafta iPhone 12 serisini tanıtmak için hazırlanan Apple, 5G hücresel bağlantısını tanıtacak. Apple Salı günü, 13 Ekim’de yeni iPhone serisini büyük olasılıkla iPhone 12 Mini, iPhone 12, iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max olarak adlandırılan cihazları tanıtacak.
Kablosuz ağların yeni versiyonu geçen yıl tüm dünyada yayılmaya başladı ve 2020’de hız kazandı.

Bugün ABD’ye gelen neredeyse tüm yeni Android telefonlar 5G sunuyor ve ülkenin en büyük operatörleri bağlantı hakkında durmadan konuşuyorlar. Artık Apple, 5G özellikli iPhone 12 modelleriyle çatışmaya girdiği için, 5G ile ilgili söylentiler daha da yükselecek.

İPHONE 12 TANITIMI

Apple Salı günü, 13 Ekim’de yeni iPhone serisini büyük olasılıkla iPhone 12 Mini, iPhone 12, iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max olarak adlandırılan cihazlarla göstermesi beklenen sanal bir etkinlik için davetlerini gönderdi. Telefonların tümü olmasa da çoğu, 4G’den çok daha hızlı olma potansiyeline sahip 5G bağlantısına sahip olacak. Cihazlar, önümüzdeki hafta mağazalara gelmeden önce büyük olasılıkla önümüzdeki hafta satışa sunulacak.

5G BAĞLANTI HIZI

Apple tipik olarak mobil ödemeler ve kablosuz şarj gibi yeni teknolojileri ilk sunan firma değildir. Önceki iPhone’larda 3G ve 4G LTE hücresel yeteneklerini benimsemede en azından bir nesil gerideydi . Ancak bir kez devreye girdiğinde, diğer telefon üreticilerinin yapamayacağı şekillerde pazara hakim olma ve pazara şekil verme eğilimindedir. Aynı şeyin, endüstri gözlemcilerinin iPhone talebinde büyük bir artış sağlayabileceğini düşündüğü 5G’de de olması bekleniyor. Apple için yeni cihazlarını eski modellerinden ayırmanın ve 5G’nin sunduğu yüksek hız ve hızlı yanıt verme hızından yararlanan yeni yenilikleri ve hizmetleri teşvik etmenin açık bir yolu.

Apple bu yıl ilk 5G iPhone’larını sattığında, ilk telefonları dördüncü çeyreğe kadar piyasaya çıkmasa bile, hemen dünyanın en iyi 5G telefon satıcılarından biri olacak.

Strategy Analytics’e göre Apple, bu yıl yaklaşık bir düzine 5G telefon modeline sahip olan ve 2019’un 5G birimlerinin yarısından fazlasını satan Samsung’u , Huawei’den sonra en büyük ikinci 5G telefon satıcısı olacak. Strategy Analytics, gelecek yıl Apple’ın dünyanın en büyük 5G telefon satıcısı olacağını söyledi ve 2021’in tahmini 180 milyon 670 milyon 5G telefonunu piyasaya sürdü.
Ancak önce şirketin görevi, tüketicilere 5G’nin neden yükseltmeye değer olduğunu göstermek olacak.

İPHONE 12 NE SATIŞA SUNULACAK

Apple Salı günü, sanal olacak bir sonraki etkinliğinin normal iPhone lansman zamanından yaklaşık bir ay sonra, 13 Ekim’de gerçekleşeceğini söyledi. Ön siparişler büyük olasılıkla 16’sında başlayacak ve ardından mağazalarda – en azından açık olanlar – sonraki Cuma günü satışa sunulacak.

Temmuz ayında Apple, COVID-19 salgını nedeniyle en yeni iPhone’larının normalden “birkaç hafta sonra satışa sunulacağı” konusunda uyardı. Eylül ayında hala bir etkinlik düzenledi ancak telefonları yerine Apple Watch ve iPad’lerine odaklandı.

Tüm yeni iPhone modellerinin bu ay satışta olup olmayacağı veya satış tarihlerinin kademeli olup olmayacağı belli değil. Bazı Android telefonların milimetre dalga sürümleri, diğer 5G modellerinden daha sonra geldi. Geçmişte, Apple gibi bazı iPhone modellerini yayınladı iPhone X, daha sonra serisinin geri kalanından daha çünkü üretim gecikmeler gibi faktörlerin.

APPLE KAÇ TANE İPHONE PİYASAYA SÜRECEK? 

Apple’dan dört yeni model arayın : 5,4 inç iPhone 12 Mini , 6,1 inç iPhone 12, 6,1 inç 12 Pro ve 6,7 inç 12 Pro Max. Takip edenler için, geçen yılki seriden bir iPhone daha fazla (iPhone 11’in bir Mini sürümü yoktu) ve daha premium telefonlar – Pro ve Pro Max – ekran boyutunda bir artış elde ediyor.

Geçen yılki yeni iPhone serisinde 6.1 inç iPhone 11, 5.8 inç iPhone 11 Pro ve 6.5 inç iPhone 11 Pro Max bulunuyordu.

Olası bir ekstra model ve ekran ince ayarlarının yanı sıra, hepsi olmasa da çoğu modelin Apple’ın güncellenmiş A14 Bionic işlemcisinin yanı sıra 5G ile gelmesi bekleniyor. İPhone 12’nin tasarımı açısından Apple, yeni iPad’lerin tasarımına benzer şekilde düz kenarlar eklemek için telefonu tamamen elden geçirebilir.

Beklenen iPhone 12 özellikleri hakkında daha fazla bilgi için CNET’in söylenti toplamasına göz atın .

BİR İPHONE’DA 5G’YE SAHİP OLMAK NE ANLAMA GELİYOR?

5G, telefonlarımızı güçlendirecek yeni nesil kablosuz teknolojidir . Tıpkı 4G’nin Apple’ın App Store’unu ve Uber ve Instagram gibi hizmetleri getirmesi gibi hayatımızı değiştirmesi bekleniyor. 4G olmadan, akıllı telefonlar mevcut haliyle olmazdı. 5G’nin devrim niteliğinde değişiklikler getirmesi bekleniyor, ancak henüz hangi yeni ürün veya hizmetlerin ortaya çıkabileceğini bilmiyoruz.

5G ile iPhone’un bugün sunduklarına kıyasla en dikkat çekici gelişme, daha hızlı bağlantı, dolayısıyla Apple’ın “Yüksek, Hızlı” davetidir. 5G, tipik 4G hücresel bağlantınızdan 10 ila 100 kat daha hızlı çalışarak indirme ve video akışını her zamankinden daha hızlı hale getirir.

Önemlisi, 5G’nin gecikmesi – telefonunuzun ağa ping atması ile ağın yanıt vermesi arasındaki süre – 4G ve hatta Wi-Fi’nin sağladığından çok daha hızlıdır. Gelecekte, bu aslında senkronize olan uzaktan ameliyat veya Zoom video konferansları gibi şeyleri mümkün kılabilir . Bir mobil cihazda daha önce asla yapamayacağımız şeyleri yapabileceğiz ve neredeyse anında yapabileceğiz.

İPhone için, 5G’nin yüksek hızlarından ve düşük gecikme süresinden yararlanan yeni artırılmış gerçeklik özellikleri görebiliriz. Apple, Eylül ve Ekim etkinlikleri davetlerinde AR ipuçlarını ekledi.

NEDEN 5G İPHONE’A İHTİYACIM VAR?

Tek kelimeyle, geleceğe hazır. 5G ağları şu anda her yerde olmayabilir, ancak önümüzdeki birkaç yıl içinde kesinlikle olacaklar. Zaten, teknoloji on yıl önce 4G’den daha hızlı yayılıyor ve cihazlar için fiyatlar beklenenden daha hızlı ve daha hızlı düşüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir