Genel

ABD’de işsizlik başvuruları rekor seviyeye ulaştı

Washington'daki teşvik görüşmelerinin çöküşü yeni bir işten çıkarmalar dalgasına ilişkin korkuları artırsa da, geçen hafta işsizlik yardımı başvuruları rekor seviyeye ulaştı!

Geçen hafta 800.000’den fazla Amerikalı eyalet işsizlik yardımları için yeni başvurular yaptı. Washington’daki teşvik görüşmelerinin çöküşü yeni bir işten çıkarmalar dalgasına ilişkin korkuları artırsa da, geçen hafta işsizlik yardımı başvuruları beklenenden yüksek seviyede kalarak yeni bir rekor sayıya ulaştı…

800 BİN KİŞİ İŞSİZLİK BAŞVURUSU YAPTI

İşsizlik başvuruları, geçen baharda altı milyonu aşan zirveden hızla düştü. Ancak bu ilerleme son zamanlarda, geçmiş resesyonların en kötü haftalarından çok daha yüksek bir seviyede durdu. Çalışma Bakanlığı Perşembe günü yaptığı açıklamada, bu modelin geçen hafta devam ettiğini söyledi: 800.000’den fazla Amerikalı, toplamın Ağustos başından bu yana kabaca olduğu gibi, mevsimsel değişikliklere göre ayarlama yapmadan önce eyalet yardımları için yeni başvurular yaptı.

Glassdoor kariyer sitesinde kıdemli ekonomist olan Daniel Zhao, “İddiaların seviyesi hala şaşırtıcı derecede yüksek,” dedi. “Maaş bordrosu kazançlarının yavaşlaması veya işsizlik taleplerindeki yavaş iyileşme olsun, toparlanmanın yavaşladığına dair kanıtlar görüyoruz.”

EKONOMİSTLER UYARIYOR

Bu yavaşlama, hane halklarına ve işyerlerine yapılan trilyonlarca dolarlık devlet yardımı kuruduğu için geliyor. Bölünmüş bir Washington’da halihazırda şüpheli olan yeni bir teşvik paketi beklentileri, bu hafta Başkan Trump’ın müzakerelerden çekildiğini söylediğinde dağıldı. İdeolojik yelpazedeki ekonomistler, federal yardımın kaybedilmesinin daha fazla işten çıkarmaya ve iş başarısızlığına ve aileler için daha fazla acıya yol açacağı konusunda uyarıyor.

Devam eden yüksek seviyedeki işsizlik başvuruları, büyük aylık iş kazançları ile birleştiğinde, ABD işgücü piyasasını hala rahatsız eden kayda değer kayıp seviyesinin altını çiziyor. Diğer şirketler, mal ve hizmetlere yönelik hala depresyonda olan talebe yanıt olarak işten çıkarken bile, şirketler yeniden açılırken işçileri yeniden işe almaya devam ediyor. Sonuç, aynı anda iki yöne çekilen bir iş piyasası ve çelişkili hikayeler anlatıyor gibi görünen ekonomik verilerdir.

YENİ İŞSİZLİK BAŞVURULARI DURDURULDU

Analistler ve tahminciler için zorluğa ek olarak salgın, verilerin kendisini kargaşaya sürükledi. Arka arkaya ikinci hafta, işsizlik başvuruları verileri altın-eyalet büyüklüğünde bir yıldız işareti taşıyordu: Geçen ay Kaliforniya, devasa bir birikmiş iş yığınını ele alırken ve dolandırıcılığı ortadan kaldırmak için prosedürler uygularken yeni işsizlik başvurularını kabul etmeyi geçici olarak durduracağını duyurdu.

Güncel verilerin yokluğunda, Çalışma Bakanlığı, California’nın talep numarasının, 225.000’den fazla başvurudan oluşan kapatma öncesi rakamından veya ulusal toplamın dörtte birinden fazla değişmediğini varsayıyor. Eyalet bu hafta yeni başvuruları kabul etmeye başladı ve önümüzdeki haftanın raporu için verileri zamanında raporlamaya devam etmesi bekleniyor.

EKONOMİ BÜYÜME İVME KAYBEDEBİLİR

Kaliforniya’dan gelen veri eksikliği haftadan haftaya karşılaştırmaları zorlaştırsa da, daha büyük resim açıktır: Milyonlarca Amerikalı işsiz kalsa bile ekonomik iyileşme ivme kaybediyor.

Geçen hafta yayınlanan aylık iş verileri, iş büyümesinin Eylül ayında keskin bir şekilde yavaşladığını ve geçen baharın geçici izinlerinin giderek kalıcı iş kayıplarına dönüştüğünü gösterdi . Disney ve Allstate gibi büyük şirketler binlerce yeni işten çıkarıldığını duyurdu. Kış yaklaşırken, daha sıcak havalarda operasyonlarını dışarıya kaydırabilen restoranlar ve diğer işletmeler yeniden geri çekilmek zorunda kalabilir.

EKONOMİDE Kİ SON DURUM

Çarşamba günü Sayım Bürosu’ndan ayrı veriler, 8,3 milyon Amerikalının Eylül ortasında kirasını ödeyemediği ve 3,8 milyon kişinin önümüzdeki iki ay içinde tahliye edileceğini bildirdi. Her iki rakam da Ağustos’tan bu yana çok az değişti.

Bay Zhao, “Seçimden önce bir anlaşma yapma olasılığımız gittikçe azaldı ve faturaların şu anda vadesi doldu” dedi. “Geçen her hafta işçilerin haneleri ve küçük işletmeler üzerinde ekstra baskı oluşturuyor, bu nedenle teşvikte herhangi bir gecikme Amerikalılar üzerinde anlamlı bir etki yapacak.”

Durum, özellikle pandeminin başlarında işlerini kaybeden ve birçoğu işsizlik yardımlarının sonuna yaklaşan insanlar için özellikle vahimdir.

TOPLU İŞTEN ÇIKARMALAR

Geçen hafta, Mart ayında toplu işten çıkarmaların başlamasından bu yana 29. hafta oldu. Çoğu eyalette, düzenli işsizlik yardımları sadece 26 hafta sürüyor, bu da birçok insanın yardımlarını zaten tükettiği anlamına geliyor.

İŞSİZLİK TAMİNATI İKİ MİLYONA YÜKSELDİ

Kongre Mart ayında, devlet yardımları süresi dolan kişiler için federal hükümet tarafından finanse edilen bir program oluşturdu. Bu program kapsamındaki alıcı sayısı, Pandemic Emergency İşsizlik Tazminatı, bir ay önceki 1,4 milyondan Eylül ortasında yaklaşık iki milyona yükseldi.

ÖDEMELER ARALIK AYI ORTASINA KADAR DEVAM EDECEK

Program yalnızca 13 haftalık ek avantajlar ekliyor, bu nedenle Mart ayında işlerini kaybedenler bu avantajları yalnızca Aralık ortasına kadar alacaklar. Kongre uzatmazsa tüm program yıl sonunda sona erecek.

Pandemiden önceden var olan ayrı bir program, eyalete bağlı olarak 13 ila 20 haftalık ek avantajlar sunar. Ancak faydalar eyaletin ekonomik koşullarına dayanıyor ve işsizlik oranındaki hızlı düşüş, Idaho, Wyoming ve Utah dahil olmak üzere birçok eyaletteki işçilerin artık buna hak kazanamayacağı anlamına geliyor. Missouri, önümüzdeki hafta saflarına katılacak.

İŞSİZLİK SİGORTASI YARDIMI

Bir diğer acil durum programı olan Pandemic İşsizlik Yardımı da yılsonunda sona eriyor. Bu program, serbest çalışanları, serbest meslek sahiplerini, yarı zamanlı çalışanları ve normal işsizlik sistemi kapsamında yardım almaya hak kazanmayan diğer kişileri kapsar. Geçen hafta 460.000’den fazla kişi program kapsamında yeni başvurularda bulundu ve toplamda milyonlarca kişi yardım alıyor.

Net sonuç, potansiyel olarak milyonlarca işçinin faydalarının bu kış sona erdiğini görebilmesidir. Epidemiyologlar, sıcaklıklar düştükçe koronavirüs vakalarının artacağı ve kış havasının iş fırsatlarını azaltabileceği konusunda uyarıyorlar.

Indeed’de çalışan bir ekonomist olan AnnElizabeth Konkel, “İnsanlar duvara yaslanacak ve programın sona ermesi için yılın en kötü zamanı” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici Algılandı

Haber içeriğini görüntülemek için lütfen reklam engelleyici uygulamanızı devre dışı bırakınız.