Sağlık

Neden aç karnına veya egzersiz sonrası alkol alınmaması gerekir?

Alkolün önemli besinlerin emilimini engellediğini ve antrenmanın etkilerini sabote edebileceğini biliyor muydunuz? Veya neden aç karnına veya egzersizden hemen sonra alkol almamalısınız gerektiğini? 

Alkol bize – protein, karbonhidrat ve yağlar gibi – enerji verir, ancak bizi beslemez. Sözde boş kaloriler (her gram alkol için yedi) ekler ve hem egzersizi hem de gerekli besin maddelerinin alımını engeller.

Alkol tükettiğinizde vücudunuz alkol yakmaya öncelik verir. Yani, diğer her şeyi yakmayı durdurur. Bunun nedeni alkolün; karbonhidratların, proteinlerin ve yağın aksine, vücutta depolanamamasıdır.

Düzenli yemek yediğinizde ve içtiğinizde, sindirim sürecinden sonra yiyeceklerden gelen besinler bağırsaklar tarafından emilir ve kana taşınır ve burada karaciğere geçer. Karaciğer, besinleri ya hemen kullanım için ya da depolama ve gelecekte kullanım için hazırlar.

Alkol, pankreastan sindirim enzimlerinin salgılanmasını azaltarak besinlerin parçalanmasını engeller. Ayrıca mide ve bağırsakları döşeyen hücreleri yok ederek besin alımını engeller ve bazı besinlerin kanda taşınmasını engeller. Ek olarak, kendi içinde beslenme eksikliği, emilim ile ilgili daha fazla soruna yol açabilir.