Sağlık

Sağlığınız için Magnezyum neden önemlidir?

Magnezyum, kas ve sinir fonksiyonu dahil olmak üzere vücudumuzda ve enerji üretiminde önemli bir rol oynar.

NHI.no’daki bu makalede, vücutta 300’den fazla farklı metabolik reaksiyona katılan magnezyum hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bu süreçler, protein sentezini, hücresel enerjinin üretimi ve depolanmasını, hücre büyümesi ve çoğalmasını, DNA ve RNA sentezini ve mitokondriyal zarların stabilizasyonunu içerir.

Magnezyum, kemik metabolizmasından, sinir sinyallerinden, kalbin elektrik sinyallerine yanıt verme yeteneğinden, sinyallerin sinirlerden kaslara iletilmesinden, kas kasılmalarından, kan damarlarındaki gerilim seviyesinden ve tansiyondan sorumlu minerallerden biridir. Magnezyum ayrıca glikoz ve insülin metabolizmasında da önemli bir rol oynar.

Mayo Clinic, düşük magnezyum seviyelerinin genellikle semptomlara neden olmadığını yazıyor. Bununla birlikte, kronik olarak düşük seviyeler, yüksek tansiyon, kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve osteoporoz riskini artırabilir.

Çok fazla takviye olabilir

Yiyeceklerden çok fazla magnezyum alırsanız, bunun sağlıklı yetişkinler için bir sorun olmadığını yazıyorlar. Ancak takviyelerle, farklı. Takviyelerden veya ilaçlardan alınan yüksek dozda magnezyum mide bulantısına, mide kramplarına ve ishale neden olabilir.

Takviyelerdeki magnezyum, bazı antibiyotik türlerini ve diğer ilaçları da etkileyebilir. Magnezyum takviyeleri almayı düşünüyorsanız, doktorunuz veya eczacınızla görüşün, Mayo Clinic’e tavsiyede bulunun.

Magnezyum Hangi Besinlerde Bulunur?

American Mayo Clinic, Ağustos 2021’deki yeni bir makalede, ne tür yiyecekleri yiyebileceğiniz ve takviyelere neden dikkat etmeniz gerektiği konusunda tavsiyeler veriyor.

Burada aşağıdaki yiyeceklerin iyi bir magnezyum kaynağı olduğunu yazıyorlar:

Fındık
Tohum
tam tahıllar
Fasulye
Yapraklı sebzeler
Süt
yoğurt

Bir avuç badem, bir yetişkinin ihtiyaç duyduğu günlük magnezyumun yüzde 20’sini içerir. Su bile (musluk, mineral veya şişe) magnezyum içerebilir.