Gündem

Sağlık Bakanı Koca’nın ilk koronavirüs vakasını sakladığına dair ortaya çıkan belgeler gündeme bomba gibi düştü!

Türkiye’de ilk vaka 11 Mart’ta değil Şubat’ta görüldü ve tedaviye başlandı iddiası geldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın vaka olaylarını sakladığına dair ortaya çıkan belgeler gündeme bomba gibi düştü.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 11 Mart 2020 tarihinde yaptığı açıklamalarda, Türkiye’de koronavirüs vakasının görüldüğüne dair yaptığı açıklamalarda ‘’bu Türkiye’de görülen ilk vakadır’’ diye duyurmuştu. Ama iddialara göre Sağlık Bakanı ilk korona vakasını Şubat ayında duymuş ve hatta hastalar hastanede tedavi altına alınmış.

Bu iddianın sahibi CHP Ankara Milletvekili Murat Emir. Kanıt olarak da Sağlık Bakanı Yardımcısının imzasıyla Nisan ayında Uluslararası bir sağlık dergisinde yayınlanan bu makaleyi gösterdi Emir. Murat Emir konu ile ilgili yaptığı açıklamada, ‘’bakın bu Sağlık Bakan yardımcısının yayını. Şubat ve Mart ayları arasında biz bunu çalıştık diyor’’ dedi.

Konuya dahil olan Prof. Dr. Kayıhan Pala şöyle dedi;

”SÜREÇ ŞEFFAT BİR ŞEKİLDE YÜRÜTÜLMEDİ”

Şimdi anlıyoruz ki maalesef Sağlık Bakanlığı doğrulanmış olguları bile açıklamıyor. Aslında bunlar sürecin başından belli şeffaf bir şekilde yürütülmediğini gösteriyor’’ dedi. Oysa Sağlık Bakanı Fahrettin Koca verileri paylaştığı süre boyunca her defasında şeffaflık vurgusu yapıyordu. 11 Mart’ta koronavirüsün Türkiye’ye ilk girdiğini, ilk vakanın tespit edildiğini altını çizerek açıklamıştı.

24 KORONAVİRÜS HASTASI TESPİT EDİLMİŞ

Bakan Koca ilk vaka olduğunu açıklarken makaleye konu olan çalışma hakkında bilgisi var mıydı yok muydu bilinmiyor. Ancak yayınlanan belgeye göre Sağlık Bakan Yardımcısı Şuayip Birinci’nin bilgisi var. Makalenin içeriğinde, Mersin Tarsus’ta ki özel bir hastanende Covid-19 ilacının 24 hasta kişide denenmiş bir çalışma olduğunu gösteriyor.

Zatürre belirtisi ile hastaneye gelen 24 kişiye covid-19 tanısı konduğu ve iki farklı antibiyotiğin bu kişiler üzerinde denendiği ve bu çalışma için Sağlık Bakanlığından izin alındığı da makalede açıkça belirtiliyor. Altında da Sağlık Bakan yardımcısının imzası var.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise 25 Şubat 2020 tarihinde yaptığı açıklamalarda şunları demişti;

TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ’NİN İDDİALARI YALANLANMIŞTI

‘’Dünyanın birçok bölgesinde hastalık görülmesine rağmen ülkemizde rastlanmamıştır’’ demişti. Sağlık Bakanı bu tarihte bu açıklamaları yaparken, Türk Tabipleri Birliği Türkiye’de vaka görüldüğünü öne sürmüştü. Ama o yapılan resmi açıklama da Türkiye’de vaka görülmediği söylenmiş ve bundan dolayı da hiçbir önlem alınmamıştı. Ve herkes sokakta tedbirsiz bir şekilde günlük hayatına devam ediyordu.

RESMİ AÇIKLAMALAR BİR BİRİNİ YALANLIYOR

Konu ile ilgili açıklama yapan CHP’li vekil Emir ‘’Bakanlıktan yapılan iki resmi açıklama bir birini yalanlıyor. Sağlık Bakanının verdiği veriler doğru ise Bakan Yardımcısının verdiği bilgiler yalan… Dolayısı ile Bakan yardımcısının bir dakika bile o koltukta oturmaması gerekiyor’’ dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu