Genel

Yeni yönetmenliğin çocukların can güvenliğini tehlikeye attığını öne sürdü!

CHP'li Beko, Okul Servis Araçları Yönetmeliği’nde yapılan değişikliklerle çocukların can güvenliğinin tehlikeye atıldığını öne sürdü. Yönetmeliğin geri çekilmesini isteyen Beko, Bakan Özer'e, “Bu değişikliğin yapılmasının anlamı nedir” diye sordu.

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, Okul Servis Araçları Yönetmeliği’nde yapılan değişikliklerle çocukların can güvenliğinin tehlikeye atıldığını öne sürdü. Yönetmeliğin geri çekilmesini isteyen Beko, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e, “Gözümüzden esirgediğimiz, yarınlarımız olan çocuklarımızın can güvenliğini ilgilendiren bu değişikliğin yapılmasının anlamı nedir” diye sordu.

Kani Beko, yaptığı açıklamada, Okul Servis Araçları Yönetmeliği’nde yapılan değişikliklere ilişkin endişelerini şöyle dile getirdi:

“Servis araçları yönetmeliğinde yapılan değişiklik, daha önce alınmış önlemlerin bazılarından geri adım atıldığını gösteriyor. Resmi Gazete’de yayınlanan değişiklik ile 1 Ocak 2018’den önce okul servisi olarak tescillenen araçlarda her öğrenci ve çocuk için üç nokta emniyet kemeri, sensörlü koltuk ile gerekli koruyucu tertibat bulundurulması şartı kaldırıldı. Buna göre iç ve dış kamera ile en az 30 gün süreli kayıt yapabilen kayıt cihazı bulundurma şartı da kaldırıldı. Ayrıca servis personeli için getirilen ‘lise mezunu olma’ şartı, MEB onaylı sertifika alınması halinde ilkokul düzeyine indirildi. Sayın Özer, gözümüzden esirgediğimiz, yarınlarımız olan çocuklarımızın can güvenliğini ilgilendiren bu değişikliğin yapılmasının anlamı, amacı nedir? Okul servis aracı olarak kullanılacak taşıtların 12 yaşından küçük olması zorunluluğunun, Covid-19 nedeniyle muayeneden geçmiş olması kaydıyla 2023 yazı sonuna kadar 15 yaşından küçük olması şeklinde uygulanmasının gerekçesi nedir? Yeni yönetmelik aileleri kaygılandırıyor. Bu nasıl bir değişikliktir?”

Uzmanlar tarafından okul servis araçlarının kapasitesinin düşürülmesi gerektiği uyarılarında bulunulduğuna dikkat çeken Beko, buna rağmen servis araçlarının tam kapasite ile hizmet etmesine ilişkin alının kararın yanlış olduğunun altını çizdi.

“KORSAN ARAÇLARI ENGELLEMEK İÇİN DENETİMLER ARTTILMALI”

Korsan olarak çalışan okul servis araçlarına ilişkin uyarılarda da bulunan Beko,” Yönetmelik ve uygulamalar çerçevesinde bu hizmeti meslek edinmiş esnafa karşın, izin belgesi ve herhangi bir kaydı olmayan korsan servis olarak tanımladığımız sözde okul servisleri de endişe yaratmaktadır. Bu olumsuzluğun giderilmesi için yalnız şehir merkezinde değil, ilçe ve belde yönetimlerince de etkin denetimin yapılması son derece önemlidir. Yetersiz, yetkisiz ve standartlara uygun olmayan taşıtların sahipleri, bu taşıtlara göz yuman yetkililer, bu taşıtların izin belgelerini düzenleyen kişi ve kurumlar hakkında yasal işlemler başlatılmalıdır” dedi.