Gündem

Ankara S-400’leri Sinop’ta test etmeye hazırlanıyor!

Ankara Rusya’da satın alınan S-400 füzelerini test etme hazırlıklarına başlamasıyla ABD panikledi. ABD’den ‘’son derece endişeliyiz’’ açıklaması yaparken diğer taraftan Türkiye’ye yaptırım tehdidinde bulundu.

Türkiye ABD’nin hadsiz tehditlerine prim tanımadı ve Rusya’dan S-400 hava savunma sitemi aldı. Bataryalar ve füzeler Ankara’ya getirildi. Eğitimlerin tamamlanması ardından S-400’lerin testi için düğmeye basıldı.

SON DERECE ENDİŞELİYİZ AÇIKLAMASI

S-400 füzelerinin ekipmanlarını taşıyan konvoy Ankara’dan yola çıktı ve testlerin yapılacağı Sinop’a ulaştı. S-400 füze testlerinin önümüzde hafta yapılması planlanırken Amerika bundan rahatsız olduğunu dile getirdi. ABD Dış İşleri Bakanlığı ‘’son derece endişeliyiz’’ açıklamasını yaptı. ABD bir kez daha küstahlaştı ve yine hadsiz yaptırım tehdidini gündeme getirdi. ABD Bakanlığından şu açıklama yapıldı;

TÜRKİYE’YE CAATSA YAPTIRIMI TEHDİDİ

‘’S-400 anlaşmasının ikili ve NATO ilişkilerinin önünde büyük bir engel teşkil ettiğini, aynı zamanda olası CAATSA yaptırımları getirilmesi riski taşıdığını en üst düzeyde vurgulamaya devam ediyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberinde ki üst düzey yetkililerin tutumumuzu anlayacağından eminiz’’ denildi. Bir başka skandal açıklama da ABD başkan adayı Biden’den geldi.

TÜRKİYE’YE BASKI YAP ÇAĞRISI

Biden Trump yönetiminden, doğu Akdeniz konusunda Türkiye’ye baskı yapmasını istedi. Ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Ayasofya’yı camiye dönüştürme kararından vaz geçme çağrısında bulundu.

TÜRKİYE S-400 FÜZELERİNİ NEDEN ALDI?

Türkiye Rusya’ya S-400 füzelerin alınması ile 2,4 Milyar dolar borçlandı. Üstelik bu kadar para borçlanması karşısında F-35 savaş uçaklarından da vaz geçmiş oldu. Zira Türkiye F-35 uçaklarına da peşinen 1 milyar dolar ödemişti. Türkiye’nin bu kadar maddi kaybından sonra Rusya, S-400 füzelerini 13 ülkeye daha satacağını duyurdu.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu