Gündem

Maraş sahillerinin açılması hem KKTC’de hem de dışarıda tartışma konusu oldu!

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti topraklarında yer alan, 46 yıldır kapalı kalan ve hayali şehir olarak anılan Maraş’ın sahilleri kullanıma açılıyor!

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti topraklarında yer alan, 46 yıldır kapalı kalan ve hayali şehir olarak anılan Maraş’ın sahilleri kullanıma açılıyor! 1976’dan buyana kapalı olan Maraş sahillerinin açılması hem KKTC’de hem de dışarıda tartışma konusu oldu!

KARAR ANKARA’DA AÇIKLANDI

K.K.T.C Maraş’ın halka açılması karar Ankara’da açıklandı. Kuzey Kıbrıs’ta hükümet krizi çıktı. BM, AB, Yunanistan ve Rusya’dan tepkiler gelirken Muhalefetten karara tam destek geldi.

MUHALEFETTEN TAM DESTEK

CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay, Maraş’ın halka açılması ile ilgili yaptığı açıklamada ‘’sadece sahillerin değil Maraş’ın tamamının açılmasını istiyoruz’’ dedi. Diğer taraftan Cumhurbaşkanı Erdoğan’da ‘’Maraş’ın tamamen açılmasını umut ediyoruz’’ diyerek verilen kararın arakasında durduklarını vurguladı.

İYİ Parti Milletvekili Ağıralioğlu, Maraş’ın halka açılması kararını ‘’Yunanistan’a açılmış kart’’ olarak değerlendirdi. İYİ Partili Erozan ise, dışarıda ki algısı farklı olabilir uyarısını yaparken Birleşmiş Milletler, kapalı Maraş’ın sahil şeridinin halka açılmasını ‘’endişe duyuyoruz’’ diye karşıladı. ‘’Adada hareketi arttıracak hamle’’ olarak yorumladı. Diyalog ve müzakereleri gölgeleyecek eylemlerden kaçınılması çağrısı yaptı. Avrupa Birliği ve Rusya’da benzer endişeleri taşıdığını dile getirdi.

ADANIN İÇ SİYASETİ KARIŞTI

Maraş, adanın iç siyasetinde çatlağa neden oldu! 11 Ekim’de Cumhurbaşkanlığı seçimine gidilirken KKTC Başbakanı Tatar, Maraş ile ilgili kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretinde duyurdu. Alınan karardan haberdar edilmediği, bir bakanlar kurulu kararı alınmadığı gerekçesiyle koalisyon ortağı Halkın Partisi hükümetten çekilme kararı aldı.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’da konu ile ilgili konuştu. Maraş’ın seçil malzemesi yapıldığını söyledi. Bu konuyu değerlendiren İYİ Partili Kamil Erozan, Tatar’ın Maraş konusunda aldığı kararın zamanlamasına dikkat çekerek şunları söyledi;
Zamanlaması da ilginç. Çünkü bunu Kıbrıs’ta, orada yapamıyordu. Neticede orda bugün seçim yasakları geçerli’’ dedi.

MARAŞ SAHİLLERİ BUGÜN AÇILIYOR!

Yarım asırdır devam eden Kıbrıs müzakerelerinde pazarlık konusu olan Maraş, sahillerinin bir kısmının halka açılması kararı ile hem KKTC’nin iç siyasetinde hem de dışarıda tartışma konusu. Gözler Perşembe (bugün) günü 1976’dan buyana ayak değmemiş sahillerin açılışına çevrildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu