Genel

ABD tüketici güven endeksi yılın en düşük seviyesine geriledi!

Artan enflayon ve delta varyantı nedeniyle ABD tüketici güven endeksi Ağustos ayında yılın en düşük seviyesine geriledi. ABD tüketici güveni, enflasyon ve koronavirüs pandemisi üzerine süregelen endişeler nedeniyle Ağustos sonunda zayıf kaldı.

Cuma günü açıklanan verilere göre, Michigan Üniversitesi’nin nihai duyarlılık endeksi Temmuz’daki 81.2’den 70,3’e düştü.

Anketin direktörü Richard Curtin yaptığı açıklamada, “Tüketicilerin aşırı tepkileri, yükselen Delta varyantı, daha yüksek enflasyon, daha yavaş ücret artışı ve işsizlikteki daha küçük düşüşlerden kaynaklandı” dedi.

“Duygulardaki olağanüstü düşüş, aynı zamanda, pandeminin yakında sona ereceği ve sıkı Covid düzenlemelerinin yeniden dayatılması olmadan hayatların normale dönebileceği yönündeki kesik umutlardan gelen duygusal bir tepkiyi de yansıtıyor” dedi.

Güvendeki düşüş harcamalarda gerilemeye dönüşürse, ekonomik büyüme önümüzdeki aylarda daha da yavaşlayabilir.

28 Temmuz – 23 Ağustos arasındaki anket dönemi, aynı zamanda Taliban’ın Afganistan’ı ele geçirmesi ve ABD ve Afgan vatandaşlarının kaotik tahliye operasyonunun başlamasıyla aynı zamana denk geldi.

Ankete katılanlar, enflasyonun önümüzdeki beş ila on yıl içinde üç ayın en yüksek seviyesi olan %2.9 artmasını beklediklerini söylediler. Fiyatların gelecek yıl %4,6 artmasını bekliyorlar