Teknoloji

Fintech bankaları yok olmaya zorlar mı?

Bilal Demir- Günümüzde şubelere yapılan yüz yüze ziyaretlerin yerini online bankacılığın kullanımına bağımlı hale getirmesiyle birlikte, dünyanın dört bir yanındaki banka şubelerinin er ya da geç bir gün ortadan kalkması bekleniyor. Bu varsayım, çevrimiçi bankacılık hizmetlerinin, bankacılık hizmetlerine ve finansal işlemlere erişimi daha kolay, daha hızlı ve daha az maliyetli hale getiren çok çeşitli ve çeşitli web tabanlı finansal hizmetler sunması gibi birçok faktöre dayanmaktadır.

Ayrıca internet bankacılığına, bankanın resmi çalışma saatleri ne olursa olsun, kişisel bilgisayarlar veya mobil uygulamalar aracılığıyla her zaman erişilebilir. Bir müşterinin banka hesabına herhangi bir yerden erişmesi için gereken tek şey güvenli bir şifre ve iyi bir internet bağlantısıdır.

Çevrimiçi bankacılığın en büyük avantajlarından biri, özellikle hem işletmelerin hem de bireylerin hızlı bankacılığa erişimi takdir ettiği COVID-19 salgını ve karantina dönemleri gibi krizler sırasında ortaya çıkar.

Türkiye’de geçen yıl COVID-19 pandemisinin zirvesi sırasında çevrimiçi ödemeler, hacimde önemli bir artışa tanık oldu. Örneğin, satış noktası cihazları aracılığıyla yapılan MADA ödemeleri 2019’un aynı dönemine göre yüzde 67 artarak 543 milyon işleme, internet üzerinden yapılan çevrimiçi ödemeler ise aynı dönemde yüzde 406 artarak 20,8 milyon işleme ulaştı.

Fintech ve dijital bankacılığın dünya çapındaki bankaları yakın gelecekte daha fazla şube kapatmaya zorlayacağına inanılıyor. Suudi Arabistan, özellikle her türlü elektronik ödeme kanalını destekleyebilen çok güçlü dijital ağ altyapısına sahip bankacılık sektörü ile dünyanın geri kalanından çok farklı değil.

Suudi Merkez Bankası’nın son zamanlarda Krallık’ta faaliyet gösterecek iki dijital bankaya (STC Bank ve Saudi Digital Bank) yönelik onayının, Suudi Arabistan’daki çoğu bankanın dijital dünyaya kaymaya başlayacağının açık bir göstergesi olduğuna inanılıyor. Bir Fintech Suudi ekibi tarafından Krallık’ta yakın zamanda yürütülen bir ulusal anket, bu argümanı destekledi. Her 10 müşteriden sadece 2’sinin bir ayda banka şubesini ziyaret ettiği ve müşterilerin yüzde 93’ünün bankacılık işlemlerini öncelikle elektronik ortamda gerçekleştirdikleri ortaya çıktı. Ayrıca her dört müşteriden üçü en az bir fintech çözümü kullanıyor.

Ayrıca, Krallığın 2030 Vizyonu’nun ana hedeflerinden biri, artan fintech faaliyeti ve açık bankacılık politikası ile toplumun dijital bankacılığa geçişini desteklemeye yardımcı olan nakitsiz bir topluma doğru ilerlemek.

Krallık’taki banka şubelerinin sayısının Haziran 2021 itibariyle geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 5 düştüğünü belirtmekte fayda var. Şu anda Krallık genelinde 1.969 şube var. Aynı şekilde, banka havalesi hizmet merkezlerinin sayısı da yaklaşık yüzde 4 oranında düştü ve şimdi 724. Bu düşüş gerekli değil çünkü bankalar şube sayısını dijital bankacılığı geliştirmeye odaklanan farklı yapılarda yeniden tahsis etmek veya yeniden açmak yerine küçültüyorlar.

Bence banka şubeleri kalıcı ve fintech şirketleri işlerini tamamlayacak. Ancak zaman içinde banka şubelerinin yapısında ve müşterilerine hizmet verme şekillerinde kesinlikle köklü bir değişim olacaktır. Bankalar, geleneksel bankacılığa çok fazla eğilecek, ancak dijitalleşmeyi müşterilere hizmet ederken ve dijitalleşmeyi finansal işlemlerin işlenmesinde uyarlayan dengeli bir şekilde. Bu , teknoloji kesintileri, kişisel ilişkilerin eksikliği, mahremiyet ve güvenlik endişeleri ve sınırlı hizmetler gibi tam teşekküllü dijital bankacılığın öngörülemeyen risklerini azaltacaktır.