Kamu Haberleri

Kamuda Sözleşmeli Çalışan Personellere Kadro Açıklaması!

Aile bütünlüğünün sağlanması, yuvalarının yıkılmaması için kadrolu olmayı bekleyen sözleşmeli kamu görevlilerinin sabrının tükendiğini belirten Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, “Eşitlik için, adalet için, yuvaların yıkılmaması için sözleşmeli kamu görevlileri kadroya geçirilmelidir.” dedi.

Kamuda Sözleşmeli Çalışan Personellere Kadro Açıklaması Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yazgan’dan geldi. Yazgan ‘’Eşitlik Ve Adalet İçin Sözleşmelilere Kadro Verilmelidir’’ dedi.

Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri öncesinde sözleşmeli kamu görevlilerinin kadro beklentileri üzerine açıklamalarda bulundu. Kamu görevlilerinin alfabenin harfleri gibi A, B, C, D gibi çok sayıda farklı istihdam şekilleriyle sınıflandırılmasının devlete yakışmadığını kaydeden Genel Başkan Yusuf Yazgan, kamuda istihdamın tek tip olması gerektiğini vurguladı.

SÖZLEŞMELİLERİN SABRI TÜKENDİ

Genel Başkan Yazgan, “Kamu görevlilerinin güvenceye sahip olması, devletin güce sahip olmasıdır. Kamu görevlileri güçlü olursa devlette güçlü olur. Kamu görevlilerinin kadrolu istihdam edilmesi, devletin gücünü tescillemesidir. Aynı mekânda aynı işi yapan iki kişiden birinin kadrolu diğerinin sözleşmeli olması ve farklı mali, sosyal ve özlük haklara sahip olması kabul edilecek bir durum değildir. Yıllardır kadro bekleyen sözleşmeli kamu görevlilerimizin sabrı tükenmiştir. Eşitlik için, adalet için sözleşmelilere kadro verilmeli ve bu zulüm son bulmalıdır.” dedi.

YUVALAR YIKILMAMALI, SÖZLEŞMELİLER KADROYA ALINMALI

Sözleşmeli kamu görevlilerinin iş güvencesi, yer değişikliği, ücretsiz izin, kademe, derece ilerleme ve unvan değişikliği gibi birçok haktan mahrum bırakıldığının altını çizen Yusuf Yazgan, başta aile bütünlüğü olmak üzere birçok soruna neden olan sözleşmeli personel uygulamasının sona erdirilmesi gerektiğini vurguladı. Başkan Yazgan, “Büro, Bankacılık ve Sigortacılık Hizmet Kolunda çalışan kamu görevlilerimizin arasında 8 yıldır kadro verilmesini bekleyen arkadaşlarımız var. En acı durum ise sözleşmeli olduğu için yer değiştiremediği için eşi farklı ilde, kendi farklı ilde çalışan sözleşmeli kamu görevlilerimiz var.

Bu durum maalesef yuvaların yıkılmasına neden olmaktadır. Ağustos ayında yapılacak olan 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde Genel Yetkili Sendika Büro Memur-Sen olarak masaya taşıyacağımız öncelikli taleplerimizden biri de sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi ve kadrolu istihdamın esas alınmasıdır. Sözleşmeli kadrolu ayrımı son bulmalıdır. Yıllardır sözleşmeli statüde çalışmış kamu görevlilerimizin, kadro güvencesine sahip olarak bugüne kadar mahrum kaldıkları tüm sosyal, mali ve özlük haklara sahip olabilmeleri için mücadele edeceğiz. Kadrolu ve güvenceli istihdam bizim kırmızı çizgimiz, olmazsa olmazımızdır. Hükümetin bu hassasiyetimizi dikkate alarak sözleşmeli istihdama son vermesini, mevcut sözleşmelileri kadroya geçirmesini ivedilikle bekliyoruz.” şeklinde konuştu.