Genel

Taliban, Kabil Havalimanına gelen halka ateş açtı: 20 ölü

Taliban, Kabil Havalimanı çevresinde ki kalabalığı dağıtmak için ateş açtı ve bu yapılan saldırıda ilk belirlemelere göre 20 kişinin hayatını kaybettiği söylendi. Bir NATO yetkilisi, halka Taliban tarafından ateş açıldığını bundan dolayı bazılarının vurularak bazılarının da yaşanan izdihamdan dolayı öldüğünü belirtti.

Paniğe kapılan Afganlar, misillemelerden ve Sünni Müslüman grubun yirmi yıl önce iktidardayken uyguladığı sert şeriata geri dönmekten korkarak yurtdışına kaçmaya çalışıyor. Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere dahil diğer yabancı ülkeler, yabancı vatandaşların ve savunmasız Afganların tahliyesini yönetmek için birkaç bin asker getirdi ancak havaalanının dış alanlarından uzak duruyor.

NATO yetkilisi, “Güçlerimiz, Taliban ile herhangi bir çatışmayı önlemek için Kabil havaalanının dış bölgeleriyle sıkı bir mesafeyi koruyor.” Dedi.

Bir Taliban yetkilisi Pazar günü yaptığı açıklamada, “yabancı güçlerin çıkış planında tam bir açıklık arıyoruz” dedi.

İsminin açıklanmaması koşuluyla konuşan yetkili, Reuters’e verdiği demeçte, “Kabil havaalanı dışındaki kaosu yönetmek karmaşık bir görevdir” dedi.

BİNLERCE ABD ASKERİ

Cumartesi günü, ABD ve Almanya, Afganistan’daki vatandaşlarına, çaresiz kalabalıklar toplanırken güvenlik risklerini öne sürerek Kabil havaalanına seyahat etmekten kaçınmalarını söyledi.

Ordu Tümgenerali William Taylor Cumartesi günü bir Pentagon brifinginde 5.800 ABD askerinin havaalanında kaldığını ve tesisin “güvenli kaldığını” söyledi. Taylor, tahliye edilenlerin güvenli bir şekilde akını kolaylaştırmak için havaalanına bazı kapıların geçici olarak kapatıldığını ve geçen gün içinde yeniden açıldığını söyledi.

Başbakan Scott Morrison, Avustralya’nın Cumartesi gecesi Kabil’e dört uçuş düzenlediğini ve Avustralyalılar, Afgan vizesi sahipleri, Yeni Zelandalılar, ABD ve İngiliz vatandaşları da dahil olmak üzere 300’den fazla kişiyi tahliye ettiğini söyledi.

Taylor, geçen hafta ABD’nin 2500’ü Amerikalı olmak üzere 17 bin kişiyi Kabil’den tahliye ettiğini söyledi.

Taliban iktidara geldi ve Afgan ordusunun çöküşü, Başkan Joe Biden’in sonuçlandırmaya çalıştığı 20 yıllık bir savaşın ardından ABD liderliğindeki güçlerin geri çekilmesiyle geldi.

Savaşın sona ermesi nedeniyle yurtiçinde ve yurtdışında ağır eleştirilere maruz kalan Biden, Afganistan’daki durum hakkında konuşacaktı.

Cumartesi günü eski Başkan Donald Trump, kendi yönetimi geçen yıl geri çekilme anlaşmasını müzakere etmesine rağmen, bunu ABD tarihindeki “en büyük dış politika aşağılaması” olarak nitelendirdi.

TALİBAN GÜÇ

Taliban liderleri yeni bir hükümet kurmaya çalışıyor ve Taliban’ın kurucu ortağı Molla Baradar, diğer liderlerle görüşmek üzere Afganistan’ın başkentine geldi.

Taliban yetkilisi Pazar günü yaptığı açıklamada, Taliban komutanlarının güvenliklerini sağlamak ve işbirliği aramak için önümüzdeki birkaç gün içinde Afganistan’ın 34 eyaletinin 20’sinden fazlasında eski valiler ve bürokratlarla görüşeceklerini söyledi.

Kuzey Afganistan’da Taliban’a karşı direnen güçler, bu hafta sonu hükümet güçlerinin ve diğer milis gruplarının kalıntılarının toplandığı Panjshir vadisine yakın üç bölgeyi aldıklarını söyledi.

1996’dan 2001’e kadar iktidardayken, yine İslam hukukunun rehberliğinde, Taliban, kadınların tamamen saran bir burka giymeden çalışmasını veya dışarı çıkmasını engelledi ve kızların okula gitmesini engelledi.