Genel

Suudi Arabistan Varlık Fonu (PIF), İtalyan spor otomobil üreticisi Pagani Den hisse satın aldı

Suudi Arabistan Varlık Fonu (PIF), İtalyan süper otomobil üreticisi Horacio Pagani SpA’nın azınlık hissesini satın almayı kabul etti.

İtalyan şirketle uzun vadeli stratejik ortaklığın bir parçası olan Kamu Yatırım Fonu tarafından yapılan yatırım , hiper otomobil üreticisinin gelişimini destekleyecek, şirketler Perşembe günü ortak bir açıklamada bulundular.

Bahsin boyutunu veya değerini açıklamadılar

Bir açıklamaya göre, Pagani ailesi, İtalyan azınlık hissedarları Nicola Volpi ve Emilio Petrone’a katılan PIF ile şirketin tam kontrolünü elinde tutacak.

Kurucu, İcra Kurulu Başkanı ve Tasarımdan Sorumlu Başkan Yardımcısı Horacio Pagan, PIF ile ortaklığın, “…() bir sonraki hiper otomobillerimizin benzersiz duygular aktarmaya devam etmesini sağlamak için önemli yatırımlar öngören uzun vadeli büyüme stratejimizde önemli bir adımdı. , güç aktarma teknolojisinden bağımsız olarak.”

PIF, Pagani’nin hiper otomobiller segmentinde ikonik bir marka olarak konumunu daha da pekiştirmek ve yaşam tarzı segmentindeki genişleme stratejisini desteklemek için ideal bir ortağı temsil ediyor.” dedi.

UBS Investment Bank, Pagani’nin mali danışmanı olarak görev yaptı. Withers Studio Legale, satış yapan hissedarlara hukuk danışmanlığı yaptı. Rothschild & Co ve Freshfields Bruckhaus Deringer, sırasıyla PIF’in Mali Müşaviri ve Hukuk Müşaviri olarak görev yaptı.

PIF için son satın alma, Krallığın ekonomisini çeşitlendirmeye ve yeni işler yaratmaya yardımcı olmak için uluslararası bir yatırım portföyü oluşturmaya yönelik uzun vadeli stratejik hedefinin bir parçası. 400 milyar dolarlık varlığı yönetiyor ve varlıklarını 2025 yılına kadar ikiye katlayarak 1 trilyon doların üzerine çıkarmayı planlıyor.

Tesla’da küçük bir hisseye sahip olan fon, EV üreticisi Lucid Group’a da 1 milyar dolardan fazla yatırım yaptı.