Genel

İsrail Gazze’de Filistinlilere ateş açtı, 24 kişi yaralandı

İsrail birlikleri, Cumartesi günü Gazze Şeridi’nin sınır çitinin arkasından ateş bombaları fırlatan ve lastik yakan Filistinli protestoculara ateş açtı ve Gazze sağlık bakanlığı 24 kişinin yaralandığını bildirdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “10’u çocuk 24 sivil yaralandı” denildi.

Gazze şehrinin doğusunda başından vurulan 13 yaşındaki bir çocuk olmak üzere iki yaralının durumu kritik” dedi.
İsrail ordusu AFP’ye “yüzlerce isyancı ve göstericinin” sınır çiti boyunca toplandığını söyledi.

Ordu, “Birlikler bölgede hazırlanıyor ve isyan dağıtma araçlarını ve gerekirse 22 kalibre mermi kullanıyor” dedi.
Gazze’yi yöneten Hamas İslami hareketi, İslam’ın en kutsal üçüncü bölgesi olan Kudüs’teki Mescid-i Aksa’nın 52 yıl önce yanmasını anmak için Cumartesi günü protesto çağrısında bulunmuştu.

Hareketten yapılan açıklamada, “Camii Mescid-i Aksa kırmızı bir çizgidir ve ona yapılacak herhangi bir saldırı, halkımızın yiğit direnişiyle karşılanacaktır” denildi.

Protesto, İsrail ve Hamas’ın son yıllardaki en kanlı savaşlarının ardından ateşkese varmasının üzerinden tam üç ay geçti.

Mayıs ayında 11 gün boyunca İsrail, yerleşim bölgesinden ateşlenen roketlere yanıt olarak Gazze’yi hava saldırılarıyla dövdü.

Hamas, İsrail güvenlik güçlerinin Mescid-i Aksa’yı basmasının ardından harekete geçtiğini söyledi.
Gazze’de yeniden yapılanma, kısmen İsrail’in Hamas’ın 2007’de iktidarı ele geçirmesinden bu yana yerleşim bölgesi üzerinde sürdürdüğü felç edici bir abluka nedeniyle 21 Mayıs ateşkesinden bu yana durdu.

İsrail Perşembe günü Katar’dan Gazze’deki yoksul Filistinlilere ulaşmasına izin vereceğini duyurdu. . Diğer kısıtlamalar devam etmektedir.

2018’de Gazzeliler, İsrail ablukasının sona ermesi ve Filistinlilerin Yahudi devleti kurulduktan sonra kaçtıkları topraklara geri dönme hakkı talep eden bir protesto hareketi başlattı.

İsrail’in bir yıldan fazla bir süre boyunca Gazze’de yaklaşık 350 Filistinliyi öldürmesiyle, Hamas destekli, genellikle şiddet içeren haftalık gösteriler püskürtüldü.