Kamu Haberleri

Mehmet Naci İnci Boğaziçi Rektörü olarak atandı!

Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Boğaziçi Rektörlüğüne Mehmet Naci İnci atandı. Boğaziçi Üniversitesi Rektörü olarak atanan Naci İnci kimdir?

21 Ağustos 2021 tarihli Resmi Gazete’de Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne Prof. Dr Mehmet Naci İnci atandı. Atanma ile ilgili Resmi Gazete’De şu bilgilere yer verildi;

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğüne 2547 Yüksek Öğretim Kanunun 13’üncü maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2. 3. Ve 7. Maddeleri gereğince Prof. Dr. Mehmet Naci İnci atanmıştır.

PROF. DR. MEHMET NACİ İNCİ KİMDİR?

Prof. Dr. Naci İnci, 1987’de Marmara Üniversitesi’nden fizik dalında lisans derecesini, 1992’de ise fiber optik sensörler alanında Heriot-Watt Üniversitesi’nden (İngiltere) doktora derecesini aldı.

İnci, 1993-1994 yılları arasında Stanford Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nde optik haberleşme alanında doktora sonrası çalışmalar yaptı.

1994’te Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümünde yardımcı doçent olan İnci, 1996’da doçentliğe yükseltildi.

1998-1999 yıllarında fiber optik sensörlerin endüstriyel uygulamaları üzerine Gunma Üniversitesi’ne (Japonya) konuk araştırmacı olarak çalışan Prof. Dr. İnci, 1999-2005 yılları arasında Sabancı Üniversitesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nde öğretim üyeliği yaptı, üniversitenin temel ve araştırma laboratuvarları ile diğer lisans ve lisansüstü programlarının kurulmasında görev aldı.

2005’te Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümüne profesör olan ve 2014-2018 döneminde bölüm başkanlığı yapan İnci, Stuttgart Üniversitesi (Almanya), Gunma Üniversitesi (Japonya), Norveç Teknik Üniversitesi ve Heriot-Watt Üniversitesi olmak üzere (İngiltere) yurt dışında çeşitli üniversitelerde konuk profesör olarak bulundu.

Prof. Dr. Naci İnci, fiber optik, nano partiküller ve uygulamalarının fiziği, optik sensörler, kuantum optiği, kuantum bilişimi, kuantum kriptografisi konuları üzerine çalışıyor ve araştırmalar yürütüyor.

Prof. Dr. İnci’nin, üniversite-sanayi ilişkilerinin geliştirilmesine yönelik katkıları kapsamında iki uluslararası patenti bulunuyor.